Człowiek może zakochać się w komputerze. A komputer w człowieku?

Czy można żyć ze swoim sprzętem długo i szczęśliwie?

Na marginesie wchodzącego właśnie do kin filmu „Ona”, Bartek Kossakowski zastanawiał się niedawno nad tym, czy człowiek może zakochać się w swoim komputerze. Dla mnie nie ma tu nawet dyskusji – są ludzie, którzy kochają swoje motory, gitary albo samochody, więc dlaczego nie komputery? Większe wątpliwości mam co do tego, czy elektroniczny wybranek (albo, jak w filmie, wybranka – system operacyjny o głosie Scarlett Johansson) odwzajemni nasze uczucie.

Komputer ma dobre maniery

Teoretycy sztucznej inteligencji zastanawiają się nad tym od dawna. Już w pierwszych latach pracy nad „myślącymi maszynami” pionier informatyki Alan Turing sprzeciwiał się głosom, zgodnie z którymi maszyny nigdy nie będą w stanie polubić truskawek, mieć poczucia humoru albo się zakochać. Turing wyjaśniał, że nie potrafimy przewidzieć rozwoju technologii, więc takie kategoryczne sądy nie są uprawnione. Hans Moravec, twórca słynnego paradoksu Moraveca (zgodnie z którym maszyny uczą się szybciej rzeczy trudnych dla ludzi, a wolniej prostych), przekonywał z kolei, że emocje to po prostu mechanizm stosowany przez inteligentne istoty dla różnych własnych korzyści. Jego zdaniem komputer może być dla nas miły, aby otrzymać od nas miłą odpowiedź (a my możemy zinterpretować to jako sympatię albo nawet coś więcej).

Kocha, nie kocha? Joaquin Phoenix w filmie "Ona"

Tak właśnie działał stworzony w latach 60. program ELIZA – bot, który prowadził dialog z człowiekiem, naśladując terapeutę. ELIZA udzielała odpowiedzi, które sprawiały wrażenie, jakby współczuła rozmówcy, i zadawała uprzejme pytania. To wystarczyło, aby biorący udział w eksperymencie ludzie zaczęli odnosić się do programu jak do osoby. Jeśli do tego komputer przemówi do nas miłym tonem, wrażenie może być jeszcze silniejsze. Ciepły głos to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wzbudzenie zaufania i oczarowanie rozmówcy. Nieprzypadkowo filmowy system operacyjny Samantha przemawia zmysłowym głosem Scarlett Johansson.

Grunt to pozory

Słynny test Turinga, który ma sprawdzić, na ile ludzka jest maszyna, testuje zdolność sztucznej inteligencji do naśladowania sposobu myślenia i zachowania człowieka. Czy dotyczy to również emocji? Jak najbardziej.

System nerwowy u człowieka nie jest cyfrowy, dlatego trudno będzie zbudować symulator, który działa tak samo jak u ludzi. Nie wiemy jeszcze, czy komputer będzie faktycznie przeżywał uczucia, za to z dużym prawdopodobieństwem może nauczyć się je okazywać tak, jak robią to ludzie. Sztuczna inteligencja może zatem zachowywać się jak zakochany człowiek, ale bez neuroprzekaźnikowej burzy, która towarzyszy miłości u organicznych dwunożnych.

Zobacz również: Niesamowity telewizor Samsunga: 110 cali, UHD

Też tak macie?

Niektórym ludziom to na pewno wystarczy. Pewnie sami znacie takich, którzy funkcjonują tak już dzisiaj – nie szukają bratniej duszy, tylko kogoś, kto będzie ich podziwiał, wysłuchał, kiedy trzeba i mówił słodkie słówka. Dzisiaj służą im do tego partnerzy i partnerki, ale może w przyszłości przestawią się na mniej kłopotliwą w codziennej interakcji sztuczną inteligencję? Badacz AI David Levy przewiduje, że taki scenariusz stanie się rzeczywistością już w roku 2050.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Laptop do 3000 zł – jaki wybrać? [poradnik i przegląd A.D. 2014] Google, nienawidzę cię. Jesteś rakiem wykańczającym nasz świat On, ona i dwa smartfony. Tak wygląda nowoczesny związek CastAR zrewolucjonizuje gry planszowe Eterni.me, czyli pomysł na cyfrową nieśmiertelność. Skype ze zmarłymi? SteelSeries Siberia Elite – spełnienie marzeń wymagających graczy? [test] Logowanie za pomocą bicia serca. Opaska Nymi zmienia nasze ciało w kod autoryzacji Oculus Rift sprawi, że znajdziecie się w pokoju pełnym zombie "Futurystyczny dom" z XXI wieku. Zobaczcie, jak w 1967 roku wyobrażano sobie przyszłość Mobilny Commodore 64 i USB z 1983 roku. Co jeszcze reklamowano w latach 80.? Czym latamy w Kosmos? Od statku Gagarina po prywatny samolot kosmiczny Safeye. Rowerzysto, skończ z oglądaniem się za siebie! Przezroczyste drzwi w publicznej toalecie? Dzięki smart glass to możliwe! Skyrim w wirtualnej rzeczywistości. Tak jeszcze nie graliście! "Wyborcza" z płatnymi artykułami. Będziecie czytać? HiddenRadio2. Wygląda jak zakrętka termosu, a to bezprzewodowy głośnik Amazon też chce mieć konsolę z Androidem. Będzie hit? Telewizor, który maluje trawę na zielono; głośniki na American Pie Party i superpralka [wideo] Steam Machines - rewolucja w sprzęcie do grania. Wybierz najlepszy z dwunastu modeli! 10 dowodów na to, że Facebook wcale się nie kończy Sabertron. Zabawa w Gwiezdne wojny wreszcie będzie miała sens! Konwój duchów. Wojsko zawstydziło Google'a - ma własne, autonomiczne pojazdy LePow U-Stone - ładowarka jak bomba?! [test]

Popularne w tym tygodniu:

LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a