Dlaczego Google inwestuje w myślący Internet?

Google wygrał rywalizację z Facebookiem o zakup DeepMind – start-upu zajmującego się sztuczną inteligencją. Co się stanie, gdy Internet zmądrzeje?

Internet mądrzeje (czy wraz z nim jego użytkownicy – nie jestem pewna). Firmy, które rozdają karty w Sieci, interesują się coraz bardziej rozwiązaniami spod znaku sztucznej inteligencji (AI). W zeszłym roku Facebook wykorzystywał AI podczas prac nad swoją wyszukiwarką Graph Search, aby „nauczyć” algorytmy rozumienia wypowiedzi w kontekście lub szukania synonimów. Teraz stawkę podbija Google: firma zakupiła właśnie start-up Deep Mind, który zajmuje się „uczeniem” komputerów, jak myśleć bardziej po ludzku (do tej inwestycji przymierzał się również Facebook).

Nowe technologie wykorzystują sztuczne sieci neuronowe, które pozwalają na znaczne poszerzenie możliwości algorytmów. Oprócz prostej analizy danych będzie możliwe przewidywanie przyszłych działań i rozumienie, w jaki sposób są one ze sobą powiązane. To krok w stronę pokonania tzw. paradoksu Moraveca, czyli jednego z największych wyzwań w pracach nad sztuczną inteligencją.

Zgodnie z nim komputer jest w stanie wykonać zaawansowane działania oparte na ścisłej logice, ale w zadaniach, do których potrzebna jest percepcja czy zdolności motoryczne, wypada gorzej od czterolatka. Wygra z nami w szachy, ale rozpoznawanie twarzy albo głosu, nie mówiąc o typowo „ludzkiej” rozmowie, na którą składają się nie tylko procesy logiczne, ale również mimika, gesty, postępowanie zgodne z utartymi konwencjami społecznymi itp., będą dla sztucznej inteligencji trudne do przeskoczenia.

Teraz jednak komputery uczą się przewidywać i kojarzyć. Google rozwija usługę Google Now, która prognozuje, czego będziemy szukać w Internecie w najbliższej przyszłości na podstawie naszych dotychczasowych wpisów. Dlaczego jednak właściwie Google i Facebook chcą to robić? Oczywiście dla pieniędzy. Lepsza znajomość potrzeb użytkowników oznacza skuteczniejszą, bo lepiej dopasowaną do indywidualnego profilu reklamę czy sugerowane treści, za których promocję dostawcy zapewne chętnie zapłacą.

Robocie, co ci leży na sercu?

Wiadomość o zakupie DeepMind przez Google'a została uzupełniona jeszcze jedną, nie mniej ciekawą informacją. Otóż z okazji zakupu nowej firmy zajmującej się AI Google postanowił podobno powołać specjalną komisję, która ma zapobiegać potencjalnym nadużyciom na gruncie etycznym. Świadczy to o tym, że sztuczna inteligencja to coraz bardziej kontrowersyjny grunt, chociaż nie do końca jeszcze znamy wyzwania, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć.

Na razie – domyślając się intencji sieciowych gigantów – wiem jedno. Realia, w których moja własna moc decyzyjna jest ograniczana na korzyść sugerowanych treści, nie są mi w smak. Nie lubię być wyręczana w wyborach przez algorytmy. Taka pozorna wygoda oznacza w praktyce ograniczenie swobodnego dostępu do informacji, czyli tego, co w Internecie liczy się dla mnie najbardziej. Za „all inclusive” i podsuwanie propozycji pod nos raczej podziękuję.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Lenovo IdeaPad G500s – czy laptop za 2000 zł może być dobry? [test] Kiedy ostatnio korzystaliście z GG? No właśnie, ja też nie pamiętam Używasz bitcoinów? Uważaj, oskarżą Cię o terroryzm Blaze. Laser dla rowerzystów?! Nie ma ucieczki przed NSA. Angry Birds też służyło do inwigilacji!? Apple bez Jobsa. Jak wyglądały urządzenia tej firmy po 1984 roku? SteelSeries Rival – najlepsza mysz optyczna? [test] Rok 1984: 30 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Jeszcze droższy sprzęt elektroniczny? Opłata od piractwa może drastycznie wzrosnąć Nowy sposób inwigilacji: światłowody jako wykrywacz ludzi Lata mijają, a internauci wciąż nie myślą. Najgorsze hasło 2013 roku to... DoorBot pokaże, kto stoi przy twoich drzwiach Brawo Polacy! Firma z Olsztyna dostarczy Dellowi 5 tys. drukarek 3D Chcesz poczuć się jak osoba płci przeciwnej? Oculus Rift ci to umożliwi Będzie nowy podatek od szybkiego Internetu. Sorry, taki mamy rząd Gyrocar. Najdziwniejszy samochód świata powstał w Rosji. Miał tylko dwa koła! 8 najlepszych smartopasek. Co potrafią? Immersion. Headset, który dopasuje poziom trudności w grze do ciebie Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jakie technologie rozpalały przed laty ich wyobraźnię? Amazon i „Raport mniejszości”, czyli jak szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma Power Pillow. Poduszka, która naładuje twoje gadżety 12 najciekawszych aplikacji dla Google Glass Mother. Urządzenie podobne do Buki z Muminków zadba o twój dom i jego mieszkańców

Popularne w tym tygodniu:

LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a