Szukasz pracy? Uważaj na zawody, w których może zastąpić cię robot

Czy za kilka lat inteligentny bocik napisze podobny tekst zamiast mnie, a ja, jak przystało na ubogiego literata, będę przymierać głodem?

technabob.com

Od kiedy słowo "robot" za sprawą dramatu "R.U.R" Karela Čapka (1920) weszło do międzynarodowego słownika, humanoidalne maszyny sieją niepokój wśród ludzi. U Čapka roboty wszczynają bunt przeciwko swoim wynalazcom. Jednak bardziej prawdopodobny od zamachu stanu dokonanego rękami maszyn jest scenariusz, w którym to ludzie sami podetną gałąź, na której siedzą, ustępując robotom pola w gospodarce.

Im bardziej zaawansowana staje się sztuczna inteligencja, tym częściej powracają obawy co do tego, które zawody przejdą do historii: mieliśmy przywitać mechanicznych księgowych, sprzedawców, pośredników nieruchomości, bibliotekarzy, operatorów maszyn, pracowników linii telefonicznych i stenotypistów. Niektóre z tych prognoz okazały się po części prawdziwe: podatek możemy obliczyć sobie za pomocą aplikacji, w supermarketach spotyka się samoobsługowe kasy, biblioteki uzbroiły się w cyfrowe katalogi i systemy zamawiania. Roboty, choć wcale nie humanoidalne, pracują wśród ludzi już dzisiaj, pomagając na sali operacyjnej i składając samochody w hali fabrycznej. Ostatnio blady strach (no dobrze, mocno rozdmuchany przez media) padł na dziennikarzy po tym, jak start-upy takie jak Narrative Science opracowały algorytmy piszące depesze dziennikarskie, które naprawdę miały sens.

W czasach gospodarczej niepewności technofobia rośnie w siłę, a wraz z nią strach przed wrogimi robotami. Mechanizmy globalnej gospodarki sprzyjają takiemu rozwojowi spraw. Firmy chcą obniżać koszty, a ludzie są zawodni, ich wytrzymałość ma swoje granice i, co najgorsze, domagają się pieniędzy. Dlatego gigantyczne koncerny produkcyjne, takie jak cieszący się złą sławą chiński Foxconn, inwestują w automaty, które zastąpią część personelu fabryk. Foxconn deklaruje, że robi to dla dobra pracowników, robotom bowiem przypadłyby w udziale najbardziej monotonne, męczące i niskopłatne prace.

Jednocześnie jednak taka decyzja jest motywowana finansami: Chiny chcą utrzymać swoją pozycję globalnego dostawcy taniej siły roboczej, a z bardziej samoświadomymi (czyli droższymi) pracownikami nie jest to możliwe. Robot może tymczasem pracować 24 godziny na dobę, nie trzeba płacić mu wcale, nie zbuntuje się przeciw takim warunkom i nie trzeba wypłacać mu odszkodowania, gdy coś mu się stanie. To po prostu turbokapitalistyczny sen spełniony. Wpadł zresztą już na to wspomniany Karel Čapek w innej swojej sztuce, w której to roboty są "niższą kastą" słuchającą poleceń ludzi.

Neil Jacobstein z amerykańskiego Singularity University uspokaja opinię publiczną, głosząc, że brak stanowisk pracy wcale nie oznacza, że ludzie nagle zubożeją, jednak potencjalne optymistyczne scenariusze zbywa szlachetnym, ale mglistym pojęciem sprawiedliwej dystrybucji dóbr (niestety, nie wdając się w szczegóły). Czy oznacza to, że na wszelki wypadek powinnam się dowiedzieć, jak żywić się energią z kosmosu na wypadek wykolegowania z pracy przez algorytm? Niekoniecznie, choć będę musiała wykonywać swoją pracę coraz lepiej albo nauczyć się czegoś nowego, bo rynek mediów może się skurczyć.

Jakiś czas temu zastanawiałam się na łamach Gadżetomanii, czy wirtualny psychoterapeuta może być równie skuteczny jak żywy. Kiedyś zapewne tak będzie, ale do takiego stanu rzeczy jest daleka droga. Sztuczna inteligencja bowiem nie uczy się, jak ludzie, przez doświadczenie i refleksję nad swoimi dokonaniami. Wirtualny terapeuta może zatem udzielić odpowiedzi poprawnej logicznie, ale niekoniecznie skutecznej. Te zawody, które polegają na kontakcie z człowiekiem: psychoterapeuta, lekarz, fryzjer czy aktor, mają przed sobą długą przyszłość.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Oculus Rift

Rosie z Jetsonów: czy robopersonel zawita do naszych domów?

Większość ludzi na świecie jednak nie jest ani specjalistami, ani nie pracuje w usługach. Większość to pracownicy manualni i to oni są w najgorszym położeniu: ich zawody, już dziś niskopłatne, mogą zostać zrobotyzowane w celu jeszcze większego cięcia kosztów. A co stanie się wtedy? Oczywiście wojna z robotami. Tyle że nie wywoła jej żaden Skynet, tylko wkurzeni, ubodzy ludzie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Czym jeździć po śniegu? Antarctic Snow Cruiser – niesamowity pojazd polarny z 1939 roku Latarka ZeroHour. Oświetli najciemniejszy zaułek i... naładuje tablet Twój komputer może być szpiegowany nawet offline. Odłączanie od Sieci nie pomoże! TREWGrip. Klawiatura do sprzętów mobilnych, która wykorzysta wszystkie palce Zapalmy znicz tym urządzeniom - już niedługo odejdą Śmierć prywatności. Zrób komuś zdjęcie, a NameTag znajdzie dane tej osoby NEKST – nowa, polska wyszukiwarka. Aby miała sens, technologia musi stać się produktem Grippity. Przezroczysty, dwustronny tablet Szkolne drony przyłapią cię na ściąganiu! Ale głupi ci Belgowie Podsumowanie CES 2014 [cz. 2]. Monitory z robocikiem, komputerowe klocki i gadżety nie tylko dla graczy Nowa era: porno w 4K. Naughty America przekona masy do kupna nowego TV Lumigrids pokazuje dziury i nierówności. Idealny gadżet na polskie drogi! Obsłużymy komputer wzrokiem. Rewolucja czy głupota? Podsumowanie CES 2014 [cz.1]. Ultra rozdzielczości, inteligentne ubrania i gadżety "wszystko w jednym" ARPANET miał przetrwać uderzenie atomowe? To nieprawda - twierdzi Vint Cerf Inteligentna biżuteria. Inwazja elektroniki na kolejny obszar naszego życia Wydrukuj mi ciastko! Drukarki 3D wkraczają do kuchni Wszyscy jesteśmy naiwniakami Puzzle Keyboard. Nie używasz klawisza? Wyrzuć go! Project Christine: modułowy pecet Razera. Historia zatoczyła koło! Od dziś na Gadżetomanii dyskutujemy na Disqusie Bang & Olufsen Beosound Essence – magiczny krążek kontrolujący muzykę Parrot MiniDrone i Jumping Sumo – drony kontrolowane smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a